Lucrari de restaurare si înnoire la biserica Sfintei Cruci si a Sfântului Vasile

Având în vedere marea bucurie de a adaposti în biserica noastra un asemenea odor de pret - cea mai mare bucatica din Lemnul Sfintei Cruci ce se gaseste în România, precum si particele din moastele a sapte sfinti, se cuvine ca noi sa facem din acesta biserica un adevarat chivot înnoit din care sa straluceasca Sfânta Cruce.

Pentru aceasta am prevazut mai multe lucrari care sa redea bisericii un aspect stralucitor asa cum se cuvine pentru un loc sfânt. Între lucrarile pe care nadajduim sa le realizam amintim de urmatoarele: înlocuirea gresiei din biserica care s-a spart în multe locuri cu piatra (marmura sau alta piatra naturala) dupa traditia construirii bisericilor în bizant, întocmirea unor acoperaminte pentru Sfânta Masa din Sfântul Altar, de la Usile Împaratesti si din biserica pentru diferitele perioade bisericesti din an, înlocuirea mobilierului din Sfântul Altar (nepotrivit) cu strani în acord cu sculptura din biserica, restaurarea scaunelor arhieresti din biserica, achizitionarea unor strani noi - sculptate în acord cu mobilierul din biserica, restaurarea unor icoane de secol XIX din Sfântul Altar, realizarea unor mobiliere speciale pentru Sfânta Racla si Icoanele ce se poarta în pelerinajul "Calea Sfintei Cruci, scara catre Cer", restaurarea usilor de la intrare si dublarea lor pentru realizarea unui confort termic în biserica, schimbarea învelitorii de tabla (acoperisul bisericii fiind pe alocuri gaurit), refacerea fatadei bisericii, achizitionarea unor epitafe noi, înnoirea ferestrelor pentru a realiza un confort termic necesar, realizarea unei canalizari de jur împrejurul bisericii pentru apele pluviale, etc.

Toate aceste lucrari sunt necesare si îndraznete, de aceea adresam un apel si o rugaminte tuturor pentru realizarea lor spre slava lui Dumnezeu si folosul binefacatorilor. Asadar, deschidem acest Proiect de restaurare sub numele : "Lumineaza-ti sufletul, sprijinind Crucea lui Hristos!"

Paroh,

Pr.dr. Cristian Trandafir